Kad jaundzimušais neņem krūti...
Arī šodien piedzīvoju lielisku pieredzi, kad viens mazulis, kas 2 nedēļas nebija likts pie krūts skaisti krūti paņēma un ēda kā profesionālis. Protams, ar to vēl viss darbs nebeidzas – jāpavairo pieniņš, jo krūtis nav bijušas pietiekami noslogotas, un mazulim jāuztrenējas zīst pietiekami ilgi un efektīvi, bet pirmais lielais solis ir veiksmīgi sperts.
Citreiz gluži tik skaisti – pieliku un ēd – nesanāk, jo mazulim jau paspējis izveidoties priekšstats, ka ņammu var dabūt no silikona nevis mīkstās un siltās mammas krūts. Pudelīte pati smuki turas mutē, bet krūts bērnam jānotur pašam. No pudeles plūsma visu laiku ir gana liela un vienmērīga, bet pie krūts var būt jāpastrādā, līdz plūsma rodas, un tā nav vienmērīga. Bet arī gadījumā, ja izaicinājums pielikt mazuli pie krūts ir lielāks, mums ir savi knifi, kā viņu tomēr pierunāt pamēģināt – izdevīgākās pozas, papildaprīkojums, kas imitē piena plūsmu, lai bērniņš saprastu, ka pieniņš tek no krūts, krūšu uzgalīši (faktiski viena no retajām situācijām, kad tie patiešām var būt noderīgi kā pārejas objekts no pudeles pie krūts).
Reizēm ir jāapbruņojas ar milzu pacietību, bet, kā es mammām parasti saku, mammas motivācija jau ir puse no uzvaras. Ja ir vēlēšanās, var daudz ko izdarīt. Jā, ne vienmēr tas 100% izdodas, tomēr es iedrošinu vecākus neatteikties no domas par zīdīšanu arī situācijā, kur sākums nav bijis tik veiksmīgs kā no grāmatas, ja vien pašiem ir vēlme un pietiekami daudz spēka, lai par zīdīšanu pacīnītos.
Reizēm ir jāapbruņojas ar milzu pacietību, bet, kā es mammām parasti saku, mammas motivācija jau ir puse no uzvaras. Ja ir vēlēšanās, var daudz ko izdarīt. Jā, ne vienmēr tas 100% izdodas, tomēr es iedrošinu vecākus neatteikties no domas par zīdīšanu arī situācijā, kur sākums nav bijis tik veiksmīgs kā no grāmatas, ja vien pašiem ir vēlme un pietiekami daudz spēka, lai par zīdīšanu pacīnītos.
/Ilze Kuduliņa/
Piena krīzes
Piena krīze? Vai tomēr kāds stresa faktors uz brīdi samazinājis tavu oksitocīna līmeni? Ja godīgi, es neticu piena krīzēm. Es nenoliedzu, ka tādas ir. Jo es noteikti nezinu visu. Bet manā pieredzē, pašķetinot iepriekšējo dienu notikumus, vienmēr ir bijis atrodams kas tāds, kas varētu būt bijis par iemeslu tam, kādēļ pieniņš uz laiku it kā apsīkst. Visbiežāk tie ir kādi emocionāli pārdzīvojumi vai fiziska pārpūle, reizēm arī pārmērīgs nogurums vai menstruālā cikla atjaunošanās. Piena plūsmas apsīkšana ir veids, kā ķermenis nodod ziņu, ka kaut kur ir pārkāptas robežas. Sieviete, gribot būt “labā meitene”, nedusmoties, neuztraukties u.tml., var sevi apmānīt, un izlikties, ka nekas jau nav noticis, bet ķermenis liks pievērst uzmanību un meklēt iemeslus.
To varētu saukt par sava veida apzinātību – pamanīt ķermeņa signālus, atšķetināt to rašanās iemeslus un izdarīt savus secinājumus, kā turpmāk rīkoties, lai būtu lielākā saskaņā ar sevi.
Ko darīt situācijā, ja šķiet, ka piena pēkšņi kļuvis mazāk vai par maz? Vispirms par to, kas parasti nepalīdz: paskatīties, cik izdodas atslaukt. Parasti tas rada vēl lielāku satraukumu, jo nereti patiešām atslaukt neko daudz neizdodas. Ja mamma turpina par to sastraukties, tad oksitocīns tā arī nevar atgriezties iepriekšējā līmenī, lai piena plūsma atjaunotos.
Kas palīdz: izprast iemeslu un pateikt ķermenim paldies par signālu, ka ir kaut kas, kam jāpievērš uzmanība, atpūsties, atslabināties, parūpēties par sevi, ļaut vai lūgt, lai par tevi parūpējas kāds cits. Katrai mammai un patiesībā jau ikvienam ir svarīgi zināt, kas ir tas, kas tieši tev palīdz atslābināties, atpūsties un justies mīlētai. Ikreiz, šo rakstot vai sakot kādai mammai, pārjautāju arī sev, vai es to zinu – ne vienmēr atbilde uzreiz ir gatava, bet arvien ir vērts sev par to atgādināt.
Lai piena upes plūst!
/Ilze Kuduliņa/
Zīdīšana un menstruālā cikla atjaunošanās
Mammām, kas zīda mazuli ar krūti, menstruālais cikls var atjaunoties vairākas nedēļas, mēnešus vai pat gadus pēc dzemdībām, atkarībā no zīdīšanas intensitātes un ilguma. Darbojas princips - jo biežāka zīdīšana un vairāk mammas piena bērniņa uzturā, jo mazāka iespēja, ka atjaunosies menstruācijas. Tomēr mēs katra esam atšķirīga un mūsu ķermeņi reaģē atšķirīgi, tādēļ nav viena grafika visām sievietēm, kas ļautu droši paredzēt menstruāciju atjaunošanās laiku. Informācija liecina, ka mēnešreizes var atjaunoties jau 6 nedēļas pēc dzemdībām, biežāk trīs mēnešus pēc dzemdībām vai pat vēl vēlāk. Iespējamība, ka tās atsāksies ātrāk ir, ja:
- tu mazuli nezīdi (neatkarīgi no šī lēmuma iemesliem);
- jums ir jauktā ēdināšana, kad mazulis papildus zīdīšanai saņem arī mākslīgo piena maisījumu (kaut arī tikai dažreiz);
- mazulis sāk izgulēt visu nakti (līdz ar to palielinās starplaiki starp zīdīšanas reizēm);
- tu esi sākusi iepazīstināt mazuli ar papildēdienu;
- tu sāc atradināt mazuli no krūts.
Kādas māmiņas jautājuma mudināta, ielūkojos tematā par to, kā menstruāciju atjaunošanās ietekmē zīdīšanu.
1) Var būt tā, ka nedz tu, nedz mazulis neizjūtat nekādas izmaiņas un turpiniet zīdīšanu kā līdz šim. Tad visticamāk tev nemaz neradīsies jautājumi par šo tēmu.
2) Tomēr hormonu ietekmē jūsu ierastā pieredze un zīdīšanas ritms uz dažām dienām var arī izmainīties. Tavi krūšugali var būt jutīgāki, piena daudzums var nedaudz samazināties un var izmainīties piena garša, proti tas var kļūt nedaudz sāļāks un ne tik salds.[i] Tāpat tu vari piedzīvot emocionālās svārstības un citus simptomus premenstruālajā periodā kā arī pirmajās mēnešreižu dienās.
Uz šīm iespējamajām izmaiņām tavs mazulis var reaģēt dažādi:
- kļūt neapmierinātāks, jo līdz ar tevi piedzīvo pārmaiņas;
- vēlēties zīst biežāk, lai kompensētu to, ka piena daudzums ir nedaudz samazinājies;
- vēlēties zīst retāk, jo pieniņam mainījusies garša;
- uz laiku atteikties zīst (parasti gan tomēr turpinot to darīt uz iemigšanu vai pamošanos).
Šīs izmaiņas mazuļa uzvedībā parasti ir īslaicīgas un jau pēc pāris dienām būsiet atgriezušies ierastajā ritmā. Tomēr saprotu, ka šīs pāris dienas, īpaši, ja tas notiek pirmo reizi un tam vēl pievienojas arī mammas emocionālais jūtīgums šajās dienās, var būt ļoti satraucošas. Svarīgi neiekrist apburtajā lokā, kad situācija jau iespējams būtu atrisinājusies, bet mammas satraukums traucē atsākt pieniņam plūst ierastajā apjomā. Labākais, ko šādā situācijā darīt ir pieņemt un uzticēties savam ķermenim, kā arī meklēt informāciju un atbalstu uzticamos avotos, piemēram, pie zīdīšanas konsultantēm. Reizēm viss, kas vajadzīgs, ir viena saruna.
Ja novēro, ka tevi šīs svārstības skar, ir vērts padomāt par savu dzīvesveidu un to, vai tev izdodas pietiekami atpūsties un izgulēties, vai tu lieto pilnvērtīgu uzturu un pietiekami daudz dzer un kusties, jo mūsu dzīvesveids ietekmē mūsu hormonu darbību. Varbūt ir jāpakonsultējas ar savu ginekologu par papildu atbalstu ķermenim. Piemēram, grāmatā "Womanly Art of Breastfeeding" ieteikts, sākot no cikla vidus līdz trešajai menstruāciju dienai, papildus uzņemt 500-1000 mg kalcija un magnija.[ii] Tas var palīdzēt samazināt iespējamo piena daudzuma kritumu, kā arī mazināt PMS izpausmes, tostarp aizkaitināmību, emocionālās svārstības, galvassāpes u.tml.
[i] Hartmann PE, Prosser CG. Acute changes in the composition of milk during the ovulatory menstrual cycle in lactating women. J Physiol (Lond). 1982;324:21-30. doi:10.1113/jphysiol.1982.sp014098
[ii] Menstruation and Breastfeeding, https://www.llli.org/breastfeeding-info/menstruation/
Gatavošanās dzemdībām online
Šobrīd piedāvājam iespēju gatavoties dzemdībām individuālu konsultāciju veidā zoom platformā, vienojoties par abpusēji izdevīgu laiku. Cenšamies maksimāli pietuvināt tēmu izklāstu klātienes nodarbībām, vienlaikus izmantojot tehnoloģiju sniegtās priekšrocības - iespēju izmantot dažādus uzskates līdzekļus foto un video formātā.
Katrā konsultācijā aplūkojam vienu no kursu tēmām (kopā 6 konsultācijas):
- Grūtniecība, dzemdības, emocijas
- Dzemdību norise soli pa solim
- Pašpalīdzība, partnera atbalsts, pozas un kustības dzemdībās
- Zīdīšana - kas jāzina lai izdotos?
- Jaundzimušā aprūpe un hendlinga pamati
- Pēcdzemdību periods mammai un tētim
Šādā formātā visas nodarbības vada viena no mūsu pasniedzējām - Ilze vai Dace. Varat ar mums iepazīties šeit.
Vienas konsultācijas maksa ir 30 EUR (cena laika gaitā var mainīties, aktuālo cenu, lūdzu noskaidrojiet saziņā ar nodarbību vadītāju).
Pieteikšanās, zvanot jūsu izvēlētajai pasniedzējai (Ilze 26482060, Dace 26634531)
Bezmaksas nodarbības topošajiem vecākiem
(PROJEKTS NOSLĒDZIES!!!) Bezmaksas klātienes nodarbības topošajām māmiņām un viņu partneriem – vecākiem, kas vēlas izprast savas un bērna vajadzības grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību posmā, orientēties dzemdību norisē un uzzināt, kā sev palīdzēt piedzīvot tādas dzemdības, kādas vēlaties. Nodarbības notiek Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/085 “Veselības veicināšana Jelgavā” ietvaros.

6 nodarbības katrā ciklā:
• Pirmsdzemdību sajūtu skola
• Dzemdību norise
• Sagatavošanās dzemdībām – praktiskā nodarbība
• Zīdīšana
• Jaundzimušā aprūpe un attīstība
• Pēcdzemdību sajūtu skola
Nodarbības vada:
Psiholoģe un dūla – Dace Lisovska
Vecmātes – Māra Grieze, Līga Giniborga
Zīdīšanas konsultante un dūla – Ilze Kuduliņa
Nodarbības plānotas*:
• 08.09.2020. - 13.10.2020., plkst. 11:00-13:00
• 25.09.2020. - 30.10.2020., plkst. 11:00-13:00
• 15.10.2020. - 19.11.2020., plkst. 15:00-17:00
• 20.10.2020. - 24.11.2020., plkst. 11:00-13:00
• 06.11.2020. - 11.12.2020., plkst. 11:00-13:00
(*nodarbību laiki var mainīties atkarībā no pasniedzēju iespējām.)
Pieteikšanās, sūtot pieteikumu [email protected] vai zvanot pa tel.nr. 26634531 (Dace) vai 26482060 (Ilze), vai izmantojot saziņas formu šeit.
Plašāku informāciju par nodarbību saturu meklējiet šeit. Bezmaksas nodarbību norise nedaudz atšķirsies no mūsu ierastā darbības veida, tomēr nodarbību saturs būs ļoti līdzīgs tāpat kā nemainīsies mūsu attieksme pret darbu, ko darām, un cilvēkiem mums līdzās.
Atsauksmes par kursiem variet lasīt šeit.
Ja vēlaties gatavoties dzemdībām jums ērtākā laikā, piedāvājam iespēju to darīt individuāli kopā ar kādu no mūsu dūlām maksas nodarbību veidā.
Kas mainās vīrieša ķermenī, kļūstot par tēti?
Mīļie topošie tēti, vai jums šķiet, ka daba paredzējusi sievietes sagatavot mammas lomai labāk nekā jūs pašus tēta lomai? Pārmaiņas, kas notiek ar sievietes ķermeni ir ļoti redzamas, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka vīrieši varētu būt bioloģiski “mazāk sagatavoti” savai tēva lomai. Tāds priekšstats ir nepatiess. Bioloģiskas izmaiņas (hormonālas un smadzeņu darbības izmaiņas) pēc bērna piedzimšanas piedzīvo arī tēti.
Lūk, lieliskas antropoloģiskos pētījumos balstītas atziņas par tētiem:
Ja bērns grib tikai mammu vai tēti!
Vai būt par vecākiem nebūtu daudz vienkāršāk, ja mēs varētu parūpēties, lai mūsu bērni vienmēr būtu apmierināti? Vecāki bieži vēlas, lai tā būtu. Īpaši situācijās, kad bērns savu neapmierinātību pauž nepiemērotā brīdī – kad jūtamies noguruši, steidzamies, esam izsalkuši, saslimuši vai piedzīvojam citu grūtu situāciju (piemēram, gaidām nākamo mazuli). Ironiski, ka parasti tieši šajos brīžos bērniem rodas nepiepildāmas vēlmes. Bērni it kā uztver mūsu stresu un neapzināti mēģina to izpaust, kļūstot prasīgi vai pārbaudot robežas.
Mazuļiem un bērnudārzniekiem nereti gadās posmi, kad viņi dod priekšroku kādam no vecākiem. Tam ir dažādi iemesli, kas aprakstīti zemāk. Bet vispirms daži ieteikumi abiem iesaistītajiem vecākiem. Tāpat kā vienmēr bērnu audzināšanā, vissvarīgākā ir attieksme.
Atraidītajam vecākam vajadzētu to uztvert kā lielisku iespēju (tiešām!), jo tā ir iespēja būt īstam/-ai varonim/-ei. Protams, ka ir nepatīkami dzirdēt “Nē, mammu (vai tēti), es tevi negribu!”, bet:
1. Jūsu bērna mīlestība jums ir garantēta, un, lai cik grūti būtu tam noticēt brīdī, kad bērns saka “Mammu, ej prom!”, tas nav domāts personiski.
Konsultējam attālināti
Atbalsts šajā laikā ir nepieciešams tāpat kā agrāk un varbūt pat vēl vairāk. Mēs esam tepat līdzās un piedāvājam sazināties ar mums attālināti, ja nepieciešams atbalsts. Konsultējam, izmantojot telefonsarunas, Whatsapp saziņas, videozvanu sniegtās iespējas. Droši jautājiet - visu paskaidrosim, saprotot, ka šī situācija ir jauna un neierasta mums visiem. Uz tādu pašu sapratni ceram no jums :)
Ir iespēja saņemt:
- dūlas konsultācijas - pārrunāt visus ar grūtniecību, dzemdībām un pēcdzemdību laiku saistītos jautājumus, kā arī dalīties savās domās un emocijās atbalstošā sarunā;
- grūtnieču un jauno māmiņu psiholoģes konsultācijas;
- zīdīšanas konsultācijas (ieteicams iepriekš nofilmēt bērniņu zīdīšanas laikā);
- individuāla vai pāra sagatavošana dzemdībām;
- online dzemdību sagatavošanas kursi;
- konsultācijas vecākiem no grūtniecības laika līdz mazuļa 2 gadu vecumam (ietverot visdažādākās tēmas, tostarp mazuļa aprūpes un hendlinga situācijas, piebarošanas, podiņmācības, audzināšanas u.c. jautājumus, kā arī, protams, psihoemocionālo atbalstu vecākiem, piedzīvojot dažādās dzīves situācijas mazuļa augšanas laikā.)
Dodieties uz sadaļu Kontakti, un vienosimies par visērtāko sadarbības formu!